2025 Kausitiedote V

Nyt katse kohti syyskauden treenejä! Syyskausi käynnistyy taas ja harjoittelu sen osalta on turvattu!

Syyskausi on 1.9. – 11.12.2025. Muutamien harjoitusten paikka on siirtynyt seuraavasti:
– Maanantaisin 8.9. – 6.10. (Chen Taiji ja Tuishou): Kajaaninlinnantie 10 Liikuntakeskus Puron parkkipaikan takana olevan katoksen alla
– Keskiviikkoisin treenit ovat siirtyneet (Aseet, Baji ja Xingyi): Hillerikuja 4, Herttoniemen ala-asteen Hillerikujan toimipiste

Vapaat treenit jatkuvat ulkosalla syyskauden alkuun saakka. Treenaamme edelleen Hesperian puistossa keskiviikkoisin 18 – 21 ja toisinaan myös maanantai-iltaisin. Sunnuntaisin vapaita treenejä on Itäkeskuksessa alkaen noin puoliltapäivin. Vapaasta harjottelusta voi sopia niitä varten olemassa olevissa WhatsApp- ja Facebook-ryhmissä.

Intensiivikurssit järjestetään 18.-21.8.2025 Intensiivit kestävät kaksi tuntia kerrallaan, klo 18-20, ja maksavat 25€ / kerta. Näille intensiiveille pääsee kesän kausikortilla. Paikkana on Kajaaninlinnantie 10 Liikuntakeskus Puron parkkipaikan takana olevan katoksen alla. Intensiivien teemat seuraavat sisäkauden ohjelmaa:
– Maanantai: Chen Taiji ja Tuishou
– Tiistai: Yang Taiji ja Chen Taiji
– Keskiviikko: Aseet, Baji ja Xingyi
– Torstai: QiGong ja Chen 24

Kaksi Tuishou-seminaaria järjestetään sunnuntaina 5.10.2025 klo 9 – 15 ja 12.10 klo 10-16  Arabian nuorisotalolla. Päivät koostuvat teoriasta ja käytännöstä. Mestari Lün opastamana harjoiteta Tuishou- eli push hands- tekniikoita perusteiden ymmärtämisestä ja sisäistämisestä aina sisäisen liikkeen löytämiseen, hallitsemiseen ja käyttöönottoon saakka. Seminaarin hinta on 60 €/ päivä, 100€ jos ilmottaudut molempiin sunnuntaihin (ilmottautuminen avataan lähempänä tapahtumia). Seminaari soveltuu kaiken tasoisille treenaajille, sillä sen sisältö rakennetaan osallistujien mukaan.

Baji ry esittäytyy Töölössä lauantaina 6.9.2025 klo 12-14 Slurpsnäyttämön järjestämillä monikultturisilla festivaaleilla Mika Waltarin puistossa ja tarjoaa kaupunkilaisille mahdollisuuden kokeilla lajeja. Mukaan voi ilmoittautua sähköpostitse: marja.kuisma[ a ]baji.info!

Syyskokous ja pikkujoulut järjestetään lauantaina 13.12.2025. Paikka selviää myöhemmin! (otamme vastaan ehdotuksia; pyrimme pysymään kiinalaisessa ruoassa mestari Lün preferenssien mukaisesti).

Aktiivisin terveisin,
Baji ry hallitus